Potravinová alergia a eliminačná diéta

Čo je to potravinová alergia a ako sa prejavuje? 

Potravinová alergia je hypersenzitívna, to znamená precitlivelá reakcia organizmu, spôsobená prehnanou imunitnou odpoveďou organizmu na potravinový antigén – bielkovinu. Takáto alergická reakcia sa u psov a mačiek môže prejaviť jednak kožnými problémami, ale aj tráviacimi ťažkosťami. Medzi dermatologické, teda kožné prejavy potravinovej alergie patrí svrbenie a začervenanie kože, nadmerné vylizovanie labiek, vypadávanie srsti, opakujúce sa infekcie kože a uší. Gastrointestinálne príznaky sa môžu prejaviť zvracaním, hnačkou, chudnutím či zvýšenou plynatosťou.

Ako diagnostikujeme potravinovú alergiu ? 

Po vylúčení iných zdravotných problémov s podobnými príznakmi je najspoľahlivejšou metódou na diagnostiku potravinových alergií eliminačná diéta. U psov a mačiek sú v špecializovaných laboratóriách dostupné krvné testy avšak tie nemusia byť vždy úplne presné, a práve preto slúžia skôr ako vhodná doplnková diagnostika potravinových alergií. 

Čo je eliminačná diéta ?

Eliminačná diéta predstavuje dočasný spôsob kŕmenia určitým jedným typom potravy a zároveň aj najspoľahlivejšiu cestu v diagnosticke potravinovej alergie. Princípom tejto diéty je kŕmenie hypoalergénnou monodietou. V ideálnom prípade podávanie krmiva s hydrolyzovanou bielkovinou minimálne počas 8 týždňov, počas ktorých by mali príznaky potravinovej alergie pomaly vymyznúť. Po tomto období sa môže začať postupne pridávať do krmiva ďalšia jedna nová zložka. Vhodné je začať pridávať krmivo, ktoré obsahuje iba jednu zložku -napráklad jeden typ iného proteínu (bielkoviny) tzv. monoproteínová potrava. Ak sa po podaní novej zložky krmiva príznaky potravinovej alergie znova objavia, vieme že pacient je na danú zložku v krmive alergický a je potrebné ju vylúčiť a naspäť nasadiť eliminačnú diétu kým sa telo opäť alergénu nezbaví. Takýmto spôsobom vieme postupne určiť, čo zvieratku spôsobuje problémy a čo naopak papať môže. Tento postup diagnostiky potravinovej alergie môže byť zdĺhavý pokiaľ alergén “netrafíme” hneď na začiatku, ale určite stojí za to, keď sa ho podarí odhaliť aj neskôr.

Na čo si treba dávať pozor pri eliminačnej diéte?

Počas eliminačnej diéty treba prísne strážiť čo Váš miláčik zje. Okrem krmiva s hydrolyzovanou bielkovinou by nemal prijímať žiadne iné jedlo a to sa týka aj pamlskov. Niektorí výrobcovia krmív, ktoré sú vhodné pri eliminačnej diéte ponúkajú aj vhodné pamlsky. Tento process môže pre mnohých majieľov zvierat byť veľmi náročný na disciplínu pretože nedokážu odolať “psím očkám“ hlavne v kuchyni pri stole to znamená zviera nemôže žiadne pamlsky, piškózky ani pochutiny od stola, ktoré občas omylom občas zámerne padnú na zem!

Máte podozrenie, že Váš štvornohý miláčik môže trpieť potravinovou alergiou?

Ak máte pocit, že váš štvornohý kamarát môže byť na niečo v krmive alergický, neváhajte s návštevou veterinárneho lekára, ktorý zviera vyšetrí a rád navrhne, poradí a nastaví presne na mieru pre Vaše zvieratko potrebné dietetické opatrenia.